Hämeenpuisto- kävely keskiviikkona 23.5.2018 kello 17-19/Hämeenpuisto Walk at Wednesday 23, May 2018, from 5 pm to 7 pm

Kävely on osa yhdistyksen Auroras-toimintaa, jonka tavoitteena on luoda yhteyksiä korkeakoulutettuihin naisiin, jotka ovat muuttaneet tänne muista maista. Koska pääkielenä on englanti, osallistujilla on tilaisuus näin kohentaa toinen toistensa kielitaitoa.
Hämeenpuisto -kävely toteutetaan tutustumalla matkan varrella oleviin patsaisiin sekä Tampereen ja tamperelaisten naisten historiaan. Kävelyyn osallistujat voisivat myös kuvata kohteita ja toisiaan ja siten tutustua kaupunkiympäristöön.

Ohjelma:
Kello 17 Tapaaminen Eteläpuiston Osuustoiminta muistomerkin luona. Osallistujat saavat listan matkan varrella sijaitsevista patsaista, joihin kävelyllä tutustutaan. On mielenkiintoista keskustella siitä, miten erilaiselta tuttukin ympäristö voi näyttää ja tuntua monikulttuurisen linssin läpi tarkasteltuna. Yhdistyksemme jäsen Aurelie Mary on lupautunut opastajaksi ja antamaan neuvoja valokuvaukseen.
Kävely päättyy Näsilinnaan ja sieltä Mustanlahden satamaan, jossa on mahdollisuus viihtyä hetki yhdessä ja levähtää terassilla.
Sydämellisesti tervetuloa!
Tampere Auroras tiimi: Lea Henriksson, Eriikka Oinonen ja Aurelie Mary.

Hämeenpuisto Walk at Wednesday 23, May 2018, from 5 pm to 7 pm
The walk is a part of local Auroras -activity aiming at creating relationships with academic women who have moved to Finland from other countries. The main language will be English, but participants are encouraged to strengthen each other’s language skills, whether it is English or Finnish.
The idea of Hämeenpuisto -walk is to get acquainted with the sculptures located on the route from Eteläpuisto to Näsinkallio. The sculptures will tell about local history, but also women’s history and contributions. The participants may take pictures of the statues and themselves, and thereby become more familiar with each other and the surroundings.
The association’s member Aurelie Mary will kindly give tips to the participants concerning snapping and photographing. It is then interesting to figure out and discuss how the surroundings change when looked through diverse, multi-cultural lenses.
Program:
We’ll meet at 5 pm in Eteläpuisto, at the Cooperative Memorial (in Finnish Osuustoiminta muistomerkki). For the walk, participants will get a list of figures and statues located on the way. The walk will finish at Näsilinna and Mustalahti harbor with the option to rest at a terrace for a moment.
You are the most welcome – Sydämellisesti tervetuloa!

Tampere Auroras Team: Lea Henriksson, Eriikka Oinonen & Aurelie Mary